Przeniesienie praw autorskich a licencja

 

Jako prawnicy często spotykamy się z niezrozumieniem przez klientów różnic pomiędzy przeniesieniem praw autorskich a udzieleniem licencji na te prawa. Jeszcze indziej widzimy pojawiające się błędy w konstruowaniu tych umów. Chociaż ta dziedzina prawa w dużej mierze opiera się na jednej ustawie to jego zapisy pozostawiają wiele "pułapek", o których nie zdają sobie sprawy osoby nieposiadające doświadczenia w tej materii. My rekomendujemy klientom, które rozwiązanie jest najlepsze oraz tworzymy umowy w taki sposób, aby jak najszerzej zabezpieczyć ich interesy. 

 

Naruszenia praw i roszczenia przysługujące z ustawy

 

Wreszcie pozostaje kwestia samego korzystania z utworu i możliwości naruszenia wyłącznych praw autora. Ochrona praw własności intelektualnej posiada pewne ograniczenia jak chociażby dozwolony użytek wskazany w ustawie pozwalający w pewnym stopniu na korzystanie z tych praw przez podmioty, którym one nie przysługują. O tym, do czego twórca ma prawo decydują również zapisy ustawy. Ochrona praw autorskich to przede wszystkim ochrona przed bezprawnym naruszeniem praw autorskich. Ustawa wskazuje katalog naruszeń oraz roszczeń przysługujących osobie uprawnionej wobec naruszyciela. 

 

W swojej pracy stworzyliśmy setki umów licencji i przeniesienia autorskich praw majątkowych. Jeśli chciałbyś skorzystać z naszej pomocy zapraszamy do kontaktu: kontakt@jasion.pl

 

 

Stworzyłam setki umów, których przedmiotem były prawa autorskie. Prowadziłam skuteczne spory sądowe z tytułu naruszenia praw autorskich dbając przy tym o interesy moich klientów.

 

radca prawny

Ewelina Jasion

Prawa autorskie

 

Prawa autorskie to dość szybko rozwijająca się gałąź prawa, gdyż w dużej mierze zależna jest od szybkiego rozwoju techniki. Od czasu powstania Internetu aż po bardzo szybki rozwój sztucznej inteligencji wsparcie prawne w tej kwestii jest coraz bardziej poszukiwane, a niekiedy wręcz niezbędne. Posiadamy kluczowe w tym temacie doświadczenie pozwalające zabezpieczyć interesy naszych klientów jeszcze na etapie tworzenia utworu po jego promocję. 

 

Utwór jako przedmiot ochrony prawa autorskiego

 

Kluczową kwestią jest w pierwszej kolejności ocena, czy stworzone przez klienta dzieło posiada cechy utworu, a co za tym idzie czy jest przedmiotem prawa autorskiego. Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych wskazuje, że utworem jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Część autorów może sobie zatem nie zdawać sprawy, że ich praca jest utworem, a kolejna część błędnie uznawać ją za utwór, któremu przysługuje ochrona.

 

Autorskie prawa osobiste i autorskie prawa majątkowe

 

Prawa przysługujące autorom dzielimy na autorskie prawa majątkowe oraz autorskie prawa osobiste. O ile osobiste prawa autorskie jak chociażby prawo do podpisania swojego utworu nazwiskiem lub pseudonimem nie można zbyć ani w jakikolwiek sposób przenieść na inną osobę, to prawa majątkowe podlegają już obrotowi. Możemy je przenieść czy udzielić licencji do korzystania z utworu przez nas stworzonego. Autorskie prawa majątkowe przysługują bowiem twórcy, o ile nie dokona ich skutecznego przeniesienia na inny podmiot czy osobę.

 

radca prawny Ewelina Jasion a prawa autorskie
  1. pl
  2. en
  1. pl
  2. en
Kancelaria Radcy Prawnego Ewelina Jasion

©  2024 Kancelaria Radcy Prawnego Ewelina Jasion. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Profil Kancelarii Prawnej Eweliny Jasion na TikToku
Profil Kancelarii Radcy Prawnego Eweliny Jasion na Instagramie
Profil Kancelarii Radcy Prawnego Eweliny Jasion na Facebooku.

ZNAJDŹ NAS

Profil Kancelarii Radcy Prawnego Eweliny Jasion na LinkedIn.

ADRES 


Jemiołowa 16a/8
53-447 Wrocław

 

KONTAKT


kontakt@jasion.pl
+48 721 555 826