Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka z o.o.) jest jedną z najpopularniejszych form prawnych prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Na rzecz spółki z o.o. przemawia fakt, że do jej założenie nie potrzeba dużych nakładów finansowych -minimalny kapitał zakładowi wynosi 5000 zł. Ponadto, udziałowcy są niemal zwolnieni z odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Może zostać utworzona przez jednego lub więcej wspólników, gdzie założycielami mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne niezależnie od ich obywatelstwa i miejsca siedziby.
Spółka z o.o. jest kapitałową spółką handlową posiadającą osobowość prawną, w związku z czym podstawową formę opodatkowania stanowi podatek dochodowy od osób prawnych (CIT). Podatnikiem jest spółka, a nie jej wspólnicy. Rozlicza ona podatek CIT w wysokości 19% lub 9% w zależności od uzyskanego dochodu.
Firmy mające siedzibę lub zarząd w Polsce płacą CIT od całości swoich dochodów, natomiast firmy bez siedziby lub zarządu w Polsce podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko w zakresie dochodów osiągniętych na terytorium Polski.
W ciągu roku podatkowego spółka wpłaca zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych (CIT).
Po zakończeniu roku składa ona deklarację roczną, w której wykazuje:
Wspólnicy nie ponoszą odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki z o.o. jeśli takowe powstaną, chyba że stanowią oni część zarządu. Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej, w przypadku gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna za uiszczenie podatków odpowiedzialni są członkowie jej zarządu. Zwolnienie z odpowiedzialności zapłaty nastąpić może tylko w momencie wykazania przez członka zarządu, że:
Z obniżonej stawki podatku w wysokości 9% skorzystać mogą:
Alternatywną formą pozwalającą uniknąć podwójnego opodatkowania jest ryczałt od dochodów spółek zwany potocznie Estońskim CIT.
Za główną zaletę uznać możemy brak wymagalności zapłaty podatku aż do momentu podziału zysku. Oznacza to, że spółka nie ponosi kosztów podatkowych w trakcie roku, lecz dopiero w momencie wypłaty dywidendy lub pokrycia strat z lat ubiegłych, objętych estońskim CIT. Ta forma nie zawiera również miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy, dzięki czemu spółka posiada więcej środków pieniężnych przeznaczanych na bieżącą działalność gospodarczą. Kolejną zaletą jest efektywne opodatkowanie spółki, gdyż zsumowując razem CIT i PIT stawki wynoszą następująco 20% dla małego podatnika oraz 25% dla pozostałych spółek. W przypadku klasycznego opodatkowania CIT efektywna stawka podatkowa (CIT+PIT) wynosi następująco 26,29% i 34,39% co oznacza, iż wybranie estońskiego CIT zapewnić może również dodatkowe oszczędności.
Każda spółka z o.o. jest podatnikiem VAT, a więc zobowiązana jest ona do prowadzenia ewidencji sprzedaży i zakupów, wystawiania faktur i uiszczania danego podatku. W określonych przypadkach istnieje jednak możliwość zwolnienia spółki z opłacania tego podatku.
Zwolnienie przedmiotowe otrzymywane jest odgórnie i odnosi się do całego katalogu branż zwolnionych z podatku zgodnie z art. 43 ustawy o VAT.
Zwolnienie podmiotowe natomiast daje możliwość nieodprowadzania VAT-u w związku z wartością sprzedaży nieprzekraczającą określonego, rocznego limitu. W 2023 r. limit ten wynosił 200 000 zł, a jego przekroczenie wiąże się z utraceniem mocy zwolnienia i tym samym zarejestrowaniem spółki jako czynnego podatnika VAT.
Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług (art. 113 ust. 13) określone zostały jednak czynności, które muszą zostać opodatkowane podatkiem VAT i w ich przypadku spółka nie ma możliwości skorzystania ze zwolnienia podmiotowego.
Podatek od czynności cywilnoprawnych spółka odprowadza podczas zawierania umowy spółki, w tym zmian umowy spółki. Za zmianę w umowie traktuję się podwyższenie kapitału zakładowego, dokonane ze środków spółki lub z wkładów, a także dopłaty. Zalicza się również do niej przekształcenie lub łączenie spółek, o ile ich efektem jest zwiększenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej. W terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy, spółka jest zobowiązana do zapłaty 0,5% podatku obliczonego od wartości kapitału zakładowego.
W każdej firmie przychodom nieodłącznie towarzyszą koszty, tzw. koszty uzyskania przychodu (KUP). Są one niezbędnym elementy prowadzenia działalności, a podatnicy, którzy rozliczają się z urzędem skarbowym na zasadach ogólnych lub w formie podatku liniowego, mają możliwość zmniejszenia podstawy opodatkowania o poniesione koszty.
KUP obejmują różne rodzaje wydatków, należy natomiast pamiętać, iż wydatek musi być ściśle powiązany z prowadzoną działalnością i utrzymaniem spółki oraz przyczyniać się do osiągnięcia przychodów. Tym samym dane wydatki nie mogą posiadać charakteru osobistego, a zakupione urządzenia nie mogą być wykorzystywane do celów prywatnych.
Koszty uzyskania przychodu można podzielić na bezpośrednie oraz pośrednie.
Koszty bezpośrednie jak sama nazwa wskazuje są bezpośrednio związane z przychodami. Przykładowo zaliczyć możemy do nich towary handlowe, usługi podwykonawców czy wynagrodzenia pracowników produkcji.
Koszty pośrednie obejmują wydatki związane z ogólną działalnością spółki, które nie mają bezpośredniego wpływu na uzyskane przychody, lecz są niezbędne dla jej funkcjonowania. Możemy zaliczyć do nich m.in. domenę internetową, utrzymanie lokalu w postaci czynszu, usługi księgowe i prawne, opłaty bankowe, leasing, odpisy amortyzacyjne, a także koszty paliwa.
Do kosztów uzyskania przychodów możemy zaliczyć również wydatki ponoszone na rzecz członków zarządu. Będą to m.in. wynagrodzenia, koszty ponoszone na szkolenia bądź delegacje służbowe związane z pełnieniem funkcji w zarządzie czy wydatki na zakup samochodu, komputera lub telefonu służbowego.
Trzeba mieć natomiast na uwadze fakt, iż nie wszystkie ponoszone przez firmę wydatki zaliczyć można do kosztów uzyskania przychodów. Lista takich wydatków znajduje się w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 16 ust. 1 ustawy).
Przedsiębiorca zarządzający spółką ma możliwość uwzględnienia w kosztach różnych wydatków związanych z prowadzeniem działalności, ale musi dysponować odpowiednimi dowodami poniesienia tych wydatków. W przypadku kontroli ze strony urzędu skarbowego, powinien być gotów do przedstawienia uzasadnienia zaliczenia danego kosztu do wydatków. W związku z tym należy rzetelnie prowadzić dokumentację ponoszonych kosztów w postaci:
© 2024 Kancelaria Radcy Prawnego Ewelina Jasion. Wszelkie prawa zastrzeżone.
ZNAJDŹ NAS
ADRES
Jemiołowa 16a/8
53-447 Wrocław
KONTAKT
kontakt@jasion.pl
+48 721 555 826